نقش و نماد در هنرهای دستی بختیاری به قلم معلم فیلم‌ساز خوزستانی

کتاب «نقش و نماد در هنرهای دستی بختیاری» اولین اثر مکتوب معلم هنرمند محمد مرادی جاوید به چاپ رسید. این کتاب پژوهشی است درباره نمادگرایی و استفاده از نقش‌مایه‌های بومی قوم لر با تأثیرپذیری از اسطوره‌های کهن ایران، مظاهر و عناصر فرهنگی و تاریخی، باورهای مذهبی، عشایری و آیین‌های ایلی و بازتاب آن‌ها بر نقوش صنایع هنری با نگاهی به نمادهای باستانی، که در هنرهای دستی این قوم ایرانی به‌کار رفته و در این مجموعه هر کدام به‌طور مجزا از لحاظ تاریخی، ویژگی‌های نقوش، معانی آن‌ها و گرایش به نمادگرایی در نقش‌مایه‌های بومی مورد بررسی تطبیقی و تحلیلی قرار گرفته‌اند.

کتاب «نقش و نماد در هنرهای دستی بختیاری» توسط انتشارات «آفرینش مهر» استان خوزستان تیرماه 1401در 120 صفحه روانه بازار نشر شده است. انتشارات «آفرینش مهر» این اثر را به دو شکل مجزا (معمولی و تمام رنگی) چاپ نموده تا در دسترس علاقمندان هنرهای دستی قرار گیرد.

استاد محمد مرادی جاوید از مدرسان و معلمان فیلم‌ساز بازنشسته استان خوزستان می‌باشد که تا کنون 11 فیلم مستند و 5 فیلم داستانی در پرونده هنری خود ثبت نموده است. آثار این هنرمند فیلم‌ساز در چندین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم رشد به بخش مسابقه راه‌یافته و توانسته جوایزی را نیز کسب نماید.  

نظر خود را اعلام نمایید

Image CAPTCHA